Artykuł sponsorowany

Transport zmarłych - wszystko co trzeba wiedzieć

Transport zmarłych - wszystko co trzeba wiedzieć

Transport zmarłych to temat, który dotyczy każdej rodziny w trudnym momencie pożegnania z bliskim. Warto znać podstawowe informacje na ten temat, aby móc sprawnie załatwić wszystkie formalności i zapewnić godne pożegnanie zmarłemu. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z transportem zmarłych, takie jak rodzaje transportu, koszty oraz wymagane dokumenty.

Przeczytaj również: Transport zmarłych - co trzeba wiedzieć?

Rodzaje transportu zmarłych

Transport zmarłych może odbywać się na różne sposoby, w zależności od odległości, na jaką ma być przewieziony zmarły oraz indywidualnych preferencji rodziny. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest specjalistyczny samochód pogrzebowy, który jest przystosowany do przewozu trumny lub urny. W przypadku dłuższych tras, zwłaszcza międzynarodowych, możliwy jest również transport lotniczy, który odbywa się za pomocą specjalnych kontenerów umieszczanych w ładowni samolotu. Ostatnią opcją jest transport kolejowy, który jednak jest rzadziej wykorzystywany ze względu na mniejszą elastyczność w porównaniu do transportu samochodowego.

Przeczytaj również: Całodobowa firma pogrzebowa - jakie ma zalety i dlaczego warto z niej skorzystać?

Koszty transportu

Koszt transportu zmarłego zależy od wielu czynników, takich jak dystans, środek transportu oraz dodatkowe usługi świadczone przez firmę pogrzebową. Przewóz zmarłego na krótkie odległości, np. z miejsca zgonu do domu pogrzebowego, często jest wliczony w cenę usług pogrzebowych. W przypadku dłuższych tras koszt transportu samochodowego może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od odległości i rodzaju samochodu. Transport lotniczy jest zazwyczaj droższy, a jego cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wymagane dokumenty

Aby móc przewieźć zmarłego, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o zgonie, które wystawia lekarz po stwierdzeniu śmierci. Następnie należy zgłosić zgon do Urzędu Stanu Cywilnego i uzyskać akt zgonu. W przypadku transportu międzynarodowego wymagane są również dodatkowe dokumenty, takie jak międzynarodowy akt zgonu oraz zgoda konsula na przewóz zwłok. Warto pamiętać, że niektóre firmy pogrzebowe oferują pomoc w załatwieniu formalności związanych z transportem zmarłych.

Wybór firmy pogrzebowej

Decydując się na transport zmarłego, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej firmy pogrzebowej. Istotne jest, aby firma posiadała odpowiednie doświadczenie oraz stosowne uprawnienia do przewozu zmarłych. Warto również sprawdzić opinie innych klientów oraz porównać oferty kilku firm pod względem ceny i zakresu świadczonych usług. Niektóre firmy oferują kompleksową obsługę, obejmującą nie tylko transport, ale także organizację pogrzebu oraz załatwienie wszystkich formalności. Jeśli chodzi o sprawny transport zmarłych, Wrocław i okolice to rejon działania zakładów takich jak Hreczuch.

Bezpieczeństwo i godność przewozu

Kluczowe znaczenie dla rodziny zmarłego ma zapewnienie godnego i bezpiecznego transportu. Dlatego warto upewnić się, że firma pogrzebowa stosuje odpowiednie procedury oraz dba o higienę i bezpieczeństwo podczas przewozu. Ważne jest również, aby samochód pogrzebowy był odpowiednio przystosowany do przewozu trumny lub urny oraz posiadał wszelkie niezbędne zabezpieczenia.