Artykuł sponsorowany

Transport zmarłych - co trzeba wiedzieć?

Transport zmarłych - co trzeba wiedzieć?

Transport zmarłych to temat, o którym niewiele osób chce rozmawiać, jednak w przypadku śmierci bliskiej osoby, warto być przygotowanym na różne sytuacje. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że osoba zmarła przebywała poza granicami Polski lub rodzina chce przewieźć ciało do innego miasta czy kraju. W takim przypadku konieczne jest zapoznanie się z przepisami prawa oraz procedurami, które regulują transport zmarłych. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Przeczytaj również: Transport zmarłych - wszystko co trzeba wiedzieć

Wewnętrzny transport zmarłych

Transport zmarłych na terenie Polski odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalistycznych samochodów, które są przystosowane do przewozu trumien. Przewóz ciała zmarłego może być realizowany przez firmę pogrzebową, która zajmuje się również organizacją ceremonii pogrzebowej. Przed przystąpieniem do transportu konieczne jest uzyskanie zgody lekarza oraz odpowiednich dokumentów, takich jak akt zgonu czy karta zgonu.

W przypadku transportu ciała zmarłego na odległość powyżej 50 km konieczne jest zamówienie specjalnego transportu sanitarnego. Tego typu przewóz musi być wykonany przez firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje. Przed przystąpieniem do transportu ciała zmarłego, firma musi uzyskać zezwolenie na przewóz zwłok od właściwego organu administracji publicznej. Jeśli chodzi o profesjonalny transport zmarłych, Warszawa i okolice to rejon działania zakładów takich jak Minos.

Transport zmarłych za granicę

W przypadku transportu zmarłych za granicę procedury są bardziej skomplikowane i wymagają spełnienia wielu formalności. Przede wszystkim, należy zgłosić zgon do konsulatu lub ambasady Polski w danym kraju. Następnie, konieczne jest uzyskanie zgody na ekshumację oraz wydanie odpowiednich dokumentów, takich jak międzynarodowy akt zgonu czy pozwolenie na przewóz zwłok.

Transport ciała zmarłego za granicę może odbywać się drogą lądową, morską lub powietrzną. W przypadku transportu drogowego należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących przewozu zwłok w poszczególnych krajach tranzytowych. Transport morski i powietrzny wymaga spełnienia dodatkowych wymogów, takich jak specjalne opakowanie trumny czy zgoda linii lotniczych na przewóz zwłok.

Koszty transportu zmarłych

Koszt transportu zmarłych zależy od wielu czynników, takich jak odległość, sposób transportu czy firma przewozowa. W przypadku transportu na terenie Polski, koszty związane z przewozem ciała zmarłego mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Transport międzynarodowy jest zdecydowanie droższy i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Współpraca z firmą pogrzebową

Zarówno w przypadku transportu zmarłych na terenie Polski, jak i za granicę, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy pogrzebowej. Dzięki temu rodzina zmarłego może skupić się na żałobie oraz organizacji ceremonii pogrzebowej, a wszelkie formalności zostaną załatwione przez specjalistów. Wybierając firmę pogrzebową, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz opinie klientów.