Artykuł sponsorowany

Od czego zależy dobór stałego bądź ruchomego aparatu ortodontycznego?

Od czego zależy dobór stałego bądź ruchomego aparatu ortodontycznego?

Współczesna ortodoncja oferuje wiele możliwości leczenia nieprawidłowości zgryzu oraz wad zgryzu, które wpływają na zdrowie jamy ustnej i estetykę uśmiechu. Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego, czy to stałego, czy ruchomego, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i stopień wady zgryzu, wiek pacjenta, a także jego indywidualne potrzeby i oczekiwania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym kwestiom, aby pomóc zrozumieć, jakie aspekty wpływają na decyzję o wyborze aparatu ortodontycznego.

Rodzaj i stopień wady zgryzu

Jednym z kluczowych czynników wpływających na dobór aparatu ortodontycznego jest rodzaj oraz stopień wady zgryzu. Wady zgryzu dzielą się na trzy główne grupy – wady szkieletowe, zębowe oraz funkcjonalne. Wady szkieletowe dotyczą nieprawidłowego położenia kości szczęk względem siebie oraz względem czaszki, natomiast wady zębowe obejmują nieprawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych. Wady funkcjonalne związane są z nieprawidłowym działaniem mięśni twarzy i języka podczas mówienia, połykania czy oddychania.

W przypadku wad zębowych oraz funkcjonalnych często stosuje się aparaty ruchome, które mają na celu korygowanie nieprawidłowości zgryzu poprzez delikatne przemieszczenie zębów i/lub poprawę funkcji mięśni. Aparaty ruchome mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku wad szkieletowych, zwłaszcza u pacjentów dorosłych, często konieczne jest zastosowanie aparatu stałego, który umożliwia precyzyjne korygowanie położenia zębów oraz kości szczęk.

Wiek pacjenta

Wiek pacjenta również ma znaczenie przy wyborze aparatu ortodontycznego. U dzieci i młodzieży, których układ kostny jest jeszcze w fazie wzrostu, możliwe jest stosowanie zarówno aparatów ruchomych, jak i stałych. W przypadku dzieci często stosuje się aparaty ruchome jako pierwszy etap leczenia ortodontycznego, aby przygotować jamę ustną do dalszego leczenia za pomocą aparatu stałego. U dorosłych pacjentów, którzy mają już ustabilizowany układ kostny, częściej decyduje się na aparaty ortodontyczne stałe, które pozwalają na większą precyzję i kontrolę nad procesem korygowania zgryzu. Niemniej nie jest to regułą.

Indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta

Każdy pacjent jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby oraz oczekiwania co do leczenia ortodontycznego. Niektórzy pacjenci preferują aparaty ruchome ze względu na ich dyskrecję, łatwość utrzymania higieny oraz możliwość zdjęcia aparatu podczas jedzenia czy szczotkowania zębów. Inni natomiast wybierają aparaty stałe, które oferują większą precyzję w korygowaniu zgryzu oraz skracają czas leczenia.

Podsumowując, wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i stopień wady zgryzu, wiek pacjenta oraz jego indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Warto skonsultować się z doświadczonym ortodontą, który pomoże ocenić stan zgryzu oraz zaproponować najbardziej odpowiednią metodę leczenia dla danego przypadku.