Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi profilaktyczne warto wykonywać u dentysty raz do roku?

Jakie zabiegi profilaktyczne warto wykonywać u dentysty raz do roku?

Zdrowie jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Regularne wizyty u dentysty oraz przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych pozwalają utrzymać zęby w doskonałym stanie przez długie lata. Warto więc poznać, jakie zabiegi profilaktyczne warto wykonywać u dentysty raz do roku.

Zabieg ściągania kamienia nazębnego

Kamień nazębny to twarde złogi, które powstają na powierzchni zębów na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Regularne usuwanie kamienia jest niezbędne, aby zapobiec chorobom przyzębia, takim jak próchnica czy paradontoza. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu złogów za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy skaler czy curette. Dzięki temu zabiegowi można utrzymać zdrowe dziąsła i zęby oraz zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów poprzez nasycenie go jonami fluoru. Fluor wzmacnia strukturę szkliwa, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów, które powodują próchnicę. Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu lub lakieru zawierającego fluor. Następnie pacjent musi odczekać kilka minut, aby preparat zadziałał, a po zabiegu nie spożywać pokarmów ani napojów przez około 30 minut. Fluoryzacja jest szczególnie polecana dzieciom, ale również dorosłym, którzy mają podatne na próchnicę zęby.

Lakowanie bruzd

Lakowanie bruzd to zabieg profilaktyczny, który polega na nałożeniu specjalnego lakieru na powierzchnię żującą zębów trzonowych i przedtrzonowych. Bruzdy to naturalne zagłębienia w szkliwie, które mogą gromadzić resztki pokarmowe i bakterie, prowadząc do rozwoju próchnicy. Lakowanie bruzd tworzy barierę ochronną, która zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej w tych miejscach. Zabieg ten jest szczególnie polecany dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale może być również stosowany u dorosłych.

Profesjonalne czyszczenie zębów

Profesjonalne czyszczenie zębów to zabieg, który polega na dokładnym usunięciu płytki nazębnej i osadu, a także polerowaniu powierzchni zębów. Czyszczenie zębów może być wykonywane za pomocą różnych technik, takich jak skaling ultradźwiękowy, piaskowanie czy ręczne czyszczenie narzędziami stomatologicznymi. Zabieg ten pozwala na utrzymanie zdrowej jamy ustnej, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i próchnicy, a także poprawia estetykę uśmiechu.

Kontrola stanu jamy ustnej

Regularne kontrole stomatologiczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Podczas wizyty dentysta ze Zgierza oceni stan zębów, dziąseł i błony śluzowej, a także sprawdzi, czy nie ma żadnych oznak próchnicy, chorób przyzębia czy innych problemów. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie czy badania laboratoryjne. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie problemów oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Dbając o zdrowie jamy ustnej i korzystając z zabiegów profilaktycznych raz do roku, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy i innych chorób związanych ze stanem naszych zębów.