Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze przypadki zgłaszane na całodobowe pogotowie stomatologiczne?

Jakie są najczęstsze przypadki zgłaszane na całodobowe pogotowie stomatologiczne?

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy ból zęba czy inne problemy stomatologiczne stają się nie do zniesienia oraz wymagają natychmiastowej interwencji. W takich przypadkach pomocą służy całodobowe pogotowie stomatologiczne, które jest w stanie przyjąć pacjenta o każdej porze dnia i nocy. Warto też wiedzieć, jakie są najczęstsze przypadki zgłaszane na tego rodzaju placówki, aby być przygotowanym na ewentualne sytuacje awaryjne.

Ból zęba i stan zapalny

Jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się do całodobowego pogotowia stomatologicznego jest silny ból zęba. Przyczyną takiego bólu może być zaawansowana próchnica, która doprowadza do stanu zapalnego miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze leczenie endodontyczne, czyli popularne leczenie kanałowe. Ból zęba może również wynikać z infekcji okołowierzchołkowej, która jest stanem zapalnym tkanek otaczających korzeń zęba. W obu przypadkach opóźnienie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień bądź rozprzestrzenianie się infekcji na inne części organizmu.

Złamania oraz urazy zębów

Kolejnym częstym przypadkiem zgłaszanym na całodobowe pogotowie stomatologiczne są urazy zębów, takie jak ich złamania, uszkodzenia czy wybicie. Urazy te mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak wypadki komunikacyjne, upadki czy uderzenia podczas uprawiania sportu. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba, a ponadto okolicznych tkanek, lekarz stomatolog może podjąć różne metody leczenia, takie jak rekonstrukcja zęba za pomocą materiałów kompozytowych, korony protetycznej czy nawet wszczepienia implantu zęba. W przypadku wybicia zęba istnieje możliwość jego replantacji, jeśli pacjent zgłosi się do stomatologa jak najszybciej po urazie.

Zapalenie dziąseł i krwawienie

Zapalenie dziąseł jest kolejnym powodem, dla którego pacjenci zgłaszają się na całodobowe pogotowie stomatologiczne. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem, a także krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów czy jedzenia. Zapalenie dziąseł może mieć różne przyczyny, takie jak nagromadzenie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego czy niewłaściwe techniki higieny jamy ustnej. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego konieczne może być przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia zębów przez stomatologa, a także podjęcie działań mających na celu poprawę higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy, która jest poważnym schorzeniem wymagającym długotrwałego leczenia.

Całodobowe pogotowie stomatologiczne oferuje szybką pomoc osobom, które nagle dostały problemów z jamą ustną o każdej porze dnia i nocy. Ból zęba, złamania, a także uszkodzenia zębów oraz zaklinowanie ciał obcych między zębami są tylko niektórymi z przypadków, z którymi pacjenci zgłaszają się na całodobowe pogotowie stomatologiczne. Warto pamiętać, że regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz dbanie o higienę jamy ustnej mogą zapobiec wielu poważnym problemom zdrowotnym.