Artykuł sponsorowany

Jaka grubość blachy miedzianej jest odpowiednia na dach?

Jaka grubość blachy miedzianej jest odpowiednia na dach?

Miedź to jeden z najbardziej trwałych i estetycznych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachów. Jej popularność wynika z doskonałych właściwości antykorozyjnych, łatwości obróbki oraz pięknej, naturalnej patyny, która z czasem się na niej tworzy. Warto jednak wiedzieć, jaką grubość blachy miedzianej wybrać, aby nasz dach był zarówno trwały, jak i efektowny.

Grubość blachy a koszty i trwałość

Wybierając miedź do pokrycia dachu, warto zwrócić uwagę na grubość blachy, gdyż wpływa ona na koszty inwestycji oraz trwałość pokrycia. Zbyt cienka blacha miedziana może być mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję, natomiast zbyt gruba będzie niepotrzebnie droga i cięższa. Na polskim rynku najczęściej spotykane są blachy o grubości od 0,5 mm do 0,7 mm. Grubość 0,6 mm uznawana jest za optymalną dla większości obiektów – zapewnia dobrą trwałość i wytrzymałość przy umiarkowanej cenie.

Wpływ warunków atmosferycznych

Warunki atmosferyczne mają istotny wpływ na wybór odpowiedniej grubości blachy miedzianej. W Polsce występują różne strefy klimatyczne, co oznacza, że w zależności od lokalizacji budynku, dach może być narażony na różnego rodzaju obciążenia, takie jak silny wiatr, śnieg czy intensywne opady deszczu. W rejonach o surowszym klimacie warto zastosować nieco grubsze blachy – 0,7 mm lub nawet 0,8 mm, które lepiej sprawdzą się w przypadku dużych obciążeń śniegiem czy silnymi podmuchami wiatru.

Zastosowanie i rodzaj konstrukcji dachu

Ostatnim czynnikiem wpływającym na wybór grubości blachy miedzianej jest zastosowanie oraz rodzaj konstrukcji dachu. Na przykład, jeśli miedź ma być użyta do pokrycia dachu płaskiego lub o małym nachyleniu, zaleca się stosowanie grubszych blach – 0,7 mm lub więcej. Dzięki temu pokrycie będzie lepiej odprowadzać wodę oraz zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast w przypadku dachów o większym nachyleniu można zastosować cieńsze blachy – 0,5 mm lub 0,6 mm – gdyż obciążenia będą rozkładane równomierniej i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.