Artykuł sponsorowany

Jak zabudować taras, by zyskać prywatność?

Jak zabudować taras, by zyskać prywatność?

Taras to miejsce, w którym chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu, relaksować się i cieszyć bliskością natury. Jednak nie zawsze możemy liczyć na pełną prywatność, zwłaszcza gdy nasz taras sąsiaduje z innymi posesjami lub jest widoczny z ulicy. Jak więc zabudować taras, aby zyskać prywatność i jednocześnie nie utracić jego funkcjonalności? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

Rośliny jako naturalna osłona

Rośliny to doskonały sposób na stworzenie ekologicznej i estetycznej osłony dla naszego tarasu. Możemy wykorzystać zarówno rośliny doniczkowe, jak i te posadzone bezpośrednio w gruncie. Warto zdecydować się na gatunki o gęstym ulistnieniu, które będą skutecznie zasłaniać taras przez cały sezon. Dobrym wyborem są tu np. pnącza, takie jak bluszcz, winobluszcz czy klematis, które szybko pokryją pergolę lub siatkę ogrodzeniową. Rośliny o wysokim wzroście, takie jak trawy ozdobne czy bambusy, również mogą stanowić efektowną barierę.

Zabudowa drewniana

Drewno to materiał, który doskonale komponuje się z otoczeniem przyrody, a jednocześnie daje poczucie ciepła i przytulności. Zabudowa tarasu drewnianymi ściankami, pergolą czy balustradą może skutecznie zasłonić nas przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Warto wybrać materiał o odpowiedniej impregnacji, który będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Przy planowaniu zabudowy drewnianej warto również pomyśleć o jej funkcjonalności – np. wbudować w nią półki na rośliny czy miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych.

Żaluzje i rolety zewnętrzne

Kolejnym rozwiązaniem mogą być żaluzje lub rolety zewnętrzne, które pozwolą nam na regulowanie stopnia zasłonięcia tarasu. Dostępne są różne rodzaje takich osłon – od klasycznych żaluzji po nowoczesne rolety. Ważne jest, aby wybrać materiał odporny na działanie promieni słonecznych oraz wilgoci. Żaluzje i rolety zewnętrzne mają tę zaletę, że możemy je łatwo zdjąć w przypadku potrzeby – np. gdy chcemy w pełni otworzyć przestrzeń tarasu.

Panele szklane

Jeśli zależy nam na maksymalnej estetyce i elegancji, warto rozważyć zabudowę tarasu w Zielonej Górze panelami szklanymi. Szkło hartowane, z którego wykonuje się takie panele, jest wytrzymałe na uderzenia i zmiany temperatury. Panele szklane można montować na stałe lub zastosować rozwiązania ruchome, np. przesuwne drzwi czy harmonijkowe ścianki. Warto również pomyśleć o zastosowaniu matowego szkła lub folii, które zapewnią nam większą prywatność. Alternatywą dla szkła może być też poliwęglan. Zabudowy z poliwęglanu przypominają szkło i tak jak ono, przez lata zachowują swoją estetykę. Nie żółkną ani się nie odkształcają, a dodatkowo kosztują mniej.

Podsumowując, istnieje wiele praktycznych rozwiązań, które pozwolą nam zabudować taras w taki sposób, aby zyskać prywatność i komfort użytkowania. Wybór odpowiedniej metody zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w zabudowę tarasu to nie tylko zyskanie prywatności, ale także podniesienie wartości naszej nieruchomości.