Artykuł sponsorowany

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni oraz stworzenie otwartej i funkcjonalnej strefy dziennej. Wiele osób decyduje się na takie połączenie, aby uzyskać efekt przestronności i lepszego doświetlenia wnętrza. Projektowanie takiego pomieszczenia może być jednak wyzwaniem – trzeba bowiem uwzględnić zarówno potrzeby związane z gotowaniem, jak i wypoczynkiem. W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić salon z aneksem kuchennym w sposób praktyczny i estetyczny.

Przeczytaj również: Materiał mebli a ich trwałość. Co warto wiedzieć?

Jak odpowiednio podzielić przestrzeń?

Kluczowym elementem projektowania salonu z aneksem kuchennym jest odpowiednie podzielenie przestrzeni na strefy. Ważne jest, aby każda z nich miała swoje miejsce i nie wpływała negatywnie na funkcjonowanie pozostałych. Dla przykładu, można wydzielić strefę kuchenną za pomocą wyspy lub półwyspu, co pozwoli na zachowanie odpowiedniej odległości między meblami a miejscem do siedzenia. W przypadku salonu warto postawić na wygodne meble wypoczynkowe oraz małe stoliki kawowe, które będą praktyczne i nie zabiorą zbyt wiele miejsca. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie różnych kolorów ścian czy podłóg, aby dodatkowo podkreślić podział na strefy.

Dobór mebli do salonu z aneksem kuchennym jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na funkcjonalność i estetykę wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, aby meble były dopasowane do wielkości pomieszczenia oraz do indywidualnych potrzeb użytkowników. W przypadku kuchni warto postawić na praktyczne szafki i blaty robocze, które pozwolą na wygodne przechowywanie sprzętu kuchennego oraz przygotowywanie posiłków. W salonie natomiast warto zainwestować w wygodną sofę lub narożnik, który będzie służył jako miejsce do wypoczynku.

Jak zaplanować oświetlenie?

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Warto zadbać o to, aby każda ze stref miała odpowiednie źródła światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W przypadku kuchni ważne jest, aby zapewnić dobre oświetlenie blatu roboczego oraz strefy gotowania. Można tu zastosować na przykład oświetlenie punktowe lub listwy LED. W salonie natomiast warto postawić na lampy podłogowe, kinkiety czy żyrandole, które pozwolą na stworzenie przytulnej atmosfery.

Kolory i materiały użyte w aranżacji salonu z aneksem kuchennym mają duży wpływ na odbiór całego wnętrza. Warto postawić na spójną kolorystykę, która będzie harmonijna i jednocześnie podkreśli charakter poszczególnych stref. Dobrym pomysłem może być zastosowanie jasnych barw, takich jak biel, beż czy szarość, które optycznie powiększą przestrzeń i uczynią ją bardziej przyjazną. W przypadku materiałów warto zwrócić uwagę na ich trwałość i łatwość utrzymania w czystości – szczególnie w kuchni, gdzie narażone są one na zabrudzenia i wilgoć.

Jak zadbać o praktyczne rozwiązania?

Urządzając salon z aneksem kuchennym, warto pomyśleć o praktycznych rozwiązaniach, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Przykładem mogą być szafki z systemem cichego domykania, wysuwane kosze na śmieci czy rolety zaciemniające, które pozwolą na kontrolowanie ilości światła wpadającego do wnętrza. Warto również zainwestować w sprzęt AGD o energooszczędnych parametrach, co pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd i jednocześnie będzie korzystne dla środowiska naturalnego.