Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Kremacja czyli spalanie zwłok, to coraz częściej wybierana forma pochówku w Polsce. W związku z tym wiele osób może mieć pytania dotyczące tego procesu, jego przebiegu oraz aspektów prawnych i organizacyjnych. W artykule postaramy się przybliżyć ten temat, poruszając różne wątki związane z kremacją.

Przebieg procesu kremacji

Proces kremacji rozpoczyna się od przygotowania zwłok do spalenia. Zmarły zostaje umieszczony w specjalnej trumnie, która jest odporna na wysokie temperatury. Następnie trumna zostaje wprowadzona do pieca kremacyjnego, gdzie następuje spalanie ciała w temperaturze około 850 stopni Celsjusza. Proces ten trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Po zakończeniu spalania pozostałości są wystudzone, a następnie przesiewane w celu oddzielenia prochów od resztek trumny i ewentualnych elementów metalowych.

Aspekty prawne i organizacyjne

Kremacja zwłok jest w Polsce legalna i możliwa do przeprowadzenia zarówno na życzenie zmarłego, jak i jego rodziny. Aby móc przeprowadzić kremację, konieczne jest uzyskanie zgody prokuratora oraz zaświadczenia lekarskiego o przyczynie zgonu. W przypadku kremacji 24h w Lublinie, firma Hades oferuje usługi całodobowej kremacji, co pozwala na szybkie i sprawne przeprowadzenie procesu. Warto dodać że koszty kremacji są zwykle niższe niż koszty tradycyjnego pochówku.

Rodzaje urn i miejsca pochówku prochów

Po zakończeniu procesu kremacji prochy zmarłego umieszczane są w urnie. Rodzina może wybrać urnę spośród wielu dostępnych wzorów i materiałów, takich jak kamień, drewno czy metal. Następnie prochy mogą być pochowane na cmentarzu w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu dokładniej kolumbarium lub też w grobie rodzinnym. Istnieje również możliwość rozsiania prochów w wyznaczonym do tego miejscu, na przykład na łące czy w lesie.

Kremacja a tradycja i przekonania religijne

Warto zaznaczyć, że kremacja jest akceptowana przez większość współczesnych wyznań religijnych, w tym przez Kościół katolicki. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tę formę pochówku ze względu na przekonania ekologiczne oraz chęć zmniejszenia obciążenia dla środowiska. Kremacja jest bowiem bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjny pochówek, gdyż nie wymaga wykorzystania dużej ilości drewna na trumnę oraz nie powoduje zanieczyszczenia gleby.

Przechowywanie urny w domu

W niektórych przypadkach rodzina decyduje się na przechowywanie urny z prochami w domu. Jest to legalne i możliwe do zrealizowania, jednak warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i szacunku dla miejsca, w którym urna będzie się znajdować. Warto także poinformować pozostałych członków rodziny o takiej decyzji, aby wszyscy byli świadomi obecności urny w domu. W zależności od przekonań religijnych i kulturowych rodziny, kremacja może być połączona z różnymi obrzędami i zwyczajami. W niektórych przypadkach przed kremacją odbywa się ceremonia pożegnania zmarłego, podczas której bliscy mogą składać kwiaty, zapalać znicze czy modlić się.