Artykuł sponsorowany

Jak przebiega dorabianie kluczy samochodowych?

Jak przebiega dorabianie kluczy samochodowych?

Dorabianie kluczy samochodowych to usługa, która może okazać się niezbędna w sytuacji zgubienia oryginalnego klucza czy awarii zamka. Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale dzięki nowoczesnym technologiom i profesjonalnym usługom, dorabianie kluczy jest szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek. W artykule omówimy etapy dorabiania kluczy samochodowych, rodzaje kluczy oraz porady dotyczące tego procesu.

Rodzaje kluczy samochodowych

Dorabianie kluczy samochodowych zależy od rodzaju klucza, którym dysponuje właściciel pojazdu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy kluczy do aut – tradycyjne, z immobilizerem oraz tzw. smart key. Tradycyjne klucze mają jedynie funkcję mechaniczną – otwierają drzwi i stacyjki. Klucze z immobilizerem posiadają dodatkowo układ elektroniczny, który komunikuje się z systemem zabezpieczającym pojazd przed kradzieżą. Smart key to zaawansowane klucze elektroniczne, które umożliwiają zdalne sterowanie różnymi funkcjami pojazdu, takimi jak otwieranie drzwi czy uruchamianie silnika.

Etap ścięcia klucza

Pierwszym etapem dorabiania kluczy samochodowych jest ścięcie klucza, czyli nadanie mu odpowiedniego kształtu. W przypadku kluczy tradycyjnych oraz z immobilizerem, proces ten polega na skopiowaniu profilu oryginalnego klucza na surowym kluczu za pomocą specjalistycznej maszyny. W przypadku smart key nie ma potrzeby ścięcia klucza, gdyż nie posiada on części mechanicznej.

Programowanie klucza

Kolejnym etapem jest programowanie klucza, które dotyczy kluczy z immobilizerem oraz smart key. W przypadku kluczy z immobilizerem proces ten polega na zaprogramowaniu układu elektronicznego w kluczu tak, aby komunikował się z systemem zabezpieczającym pojazd. Programowanie smart key jest bardziej skomplikowane i wymaga specjalistycznych narzędzi oraz oprogramowania. W obu przypadkach konieczne jest posiadanie oryginalnego klucza lub kodu dostępu do systemu zabezpieczającego pojazd. Jeśli chodzi o klucze samochodowe, Poznań i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Kamel.

Wybór usługodawcy

Dorabianie kluczy samochodowych to usługa, którą można zamówić zarówno w autoryzowanych serwisach samochodowych, jak i u niezależnych specjalistów. Wybór odpowiedniego usługodawcy zależy od rodzaju klucza oraz indywidualnych preferencji klienta. Autoryzowane serwisy gwarantują oryginalne części oraz wysoką jakość usługi, jednak ich ceny mogą być wyższe niż u niezależnych specjalistów. Z kolei niezależni specjaliści mogą oferować niższe ceny oraz szybszy czas realizacji usługi, jednak warto sprawdzić ich referencje oraz doświadczenie w dorabianiu kluczy do konkretnego modelu pojazdu.

Porady dotyczące dorabiania kluczy samochodowych

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią proces dorabiania kluczy samochodowych. Po pierwsze, zawsze warto posiadać zapasowy klucz do swojego pojazdu – ułatwi to proces dorabiania kolejnych kopii oraz może okazać się niezbędny w sytuacji awarii zamka czy zgubienia oryginalnego klucza. Po drugie, warto zabezpieczyć się przed kradzieżą kodów dostępu do systemu zabezpieczającego pojazd – nie należy przechowywać ich razem z kluczami ani udostępniać osobom trzecim.