Artykuł sponsorowany

Jak długo pali się brykiet drzewny w kominku?

Jak długo pali się brykiet drzewny w kominku?

Ciepło płynące z kominka to niezaprzeczalnie jedno z najbardziej przyjemnych doznań zimowych wieczorów. Aby jednak cieszyć się nim jak najdłużej, warto poznać tajniki długotrwałego palenia brykietem drzewnym. W tym artykule dowiesz się, co wpływa na palność brykietu drzewnego oraz jak wybrać najlepszy produkt, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Ponadto, zapoznasz się z dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi palenia, które pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się komfortem korzystania z kominka.

Palność brykietu drzewnego - co warto wiedzieć?

Brykiet drzewny to paliwo ekologiczne, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników kominków. Jego palność zależy od kilku czynników, takich jak gęstość, zawartość wilgoci oraz rodzaj drewna, z którego został wykonany. Im wyższa gęstość brykietu, tym dłużej będzie się palił, a jego wartość opałowa będzie większa. Z kolei niższa zawartość wilgoci przekłada się na lepsze parametry spalania i mniejszą ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Rodzaj drewna użytego do produkcji brykietu również ma znaczenie. Najlepsze właściwości opałowe mają brykiety z twardego drewna, takiego jak dąb, buk czy grab. Są one bardziej wydajne energetycznie niż brykiety z drzew iglastych, takich jak sosna czy świerk. Ponadto, brykiety z twardego drewna charakteryzują się mniejszą ilością żywic i smół, co przekłada się na czystsze spalanie oraz mniejsze osadzanie sadzy w kominie.

Jak dobierać najlepszy brykiet drzewny?

Wybór odpowiedniego brykietu drzewnego jest kluczowy, jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym paleniem w naszym kominku. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry techniczne produktu, takie jak gęstość, zawartość wilgoci oraz wartość opałową. Im lepsze te parametry, tym dłużej będzie się palił brykiet i tym więcej ciepła odda do pomieszczenia. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj drewna, z którego wykonany jest brykiet. Jak już wspomniano wcześniej, najlepsze właściwości opałowe mają brykiety z twardego drewna. Warto więc poszukiwać produktów wykonanych z dębu, buku czy grabu.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób pakowania brykietów. Dobrej jakości brykiet drzewny do kominka powinien być pakowany w foliowe worki, które chronią go przed wilgocią i utratą wartości opałowej. Ponadto, opakowanie powinno być wyposażone w informacje o producencie oraz parametrach technicznych produktu. Warto również zwrócić uwagę na kształt i wielkość brykietów. Optymalne są te o regularnym kształcie, bez widocznych ubytków czy pęknięć. Wielkość brykietów powinna być dostosowana do wielkości paleniska kominka - zbyt duże brykiety mogą sprawić trudności z ich umieszczeniem, a zbyt małe szybko się spalą.

Podczas zakupu brykietu drzewnego warto również zwrócić uwagę na jego cenę. Pamiętajmy jednak, że najtańsze produkty nie zawsze są najlepszym wyborem - często niska cena idzie w parze z gorszymi parametrami technicznymi oraz niższą jakością drewna. Warto więc zainwestować w nieco droższy brykiet, który zapewni nam długotrwałe i efektywne palenie w kominku.