Artykuł sponsorowany

Hiperkeratozy - Poradnik Podologa w Łukowie - PodologiaPlus

Hiperkeratozy - Poradnik Podologa w Łukowie - PodologiaPlus

Hiperkeratozy to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Chociaż nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, mogą powodować dyskomfort i estetyczne niedogodności. Profesjonalni podolodzy są gotowi pomóc w walce z tym schorzeniem. Poznaj przyczyny, objawy oraz skuteczne metody usuwania hiperkeratoz.

Hiperkeratozy - co to jest i jakie są przyczyny powstawania?

Hiperkeratoza to nadmierne rogowacenie naskórka, które prowadzi do pogrubienia i zgrubienia skóry. Przyczyną tego zjawiska jest zwykle zaburzenie procesu złuszczania komórek naskórka lub nadmierna produkcja keratyny - białka odpowiedzialnego za tworzenie warstwy rogowej skóry. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu hiperkeratoz można wymienić m.in. genetyczne predyspozycje, starzenie się skóry, długotrwałe narażenie na promieniowanie UV, a także niektóre choroby skórne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Objawy hiperkeratozy

Hiperkeratoza może objawiać się na różne sposoby, w zależności od jej rodzaju i lokalizacji. Najczęściej występującymi objawami są zgrubienia i pogrubienie skóry, które mogą przybierać postać brodawek, modzeli czy odcisków. Skóra może być również sucha, szorstka i łuszcząca się. W niektórych przypadkach hiperkeratoza może prowadzić do powstawania pęknięć i bolesnych szczelin w skórze, zwłaszcza na piętach.

Aby postawić diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie badania dermatologicznego. Lekarz oceni stan skóry, uwzględniając jej wygląd, konsystencję oraz ewentualne zmiany barwy. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie biopsji skóry w celu dokładniejszego określenia rodzaju hiperkeratozy.

Leczenie hiperkeratozy przez podologa

Podolog w Łukowie to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń stóp, w tym również hiperkeratoz. W zależności od rodzaju i nasilenia problemu, podolog dobierze odpowiednie metody leczenia, które mogą obejmować m.in. mechaniczne usuwanie zgrubień skóry za pomocą specjalistycznych narzędzi, stosowanie preparatów keratolitycznych, które ułatwiają złuszczanie naskórka, czy też zalecenie odpowiednich środków nawilżających i natłuszczających skórę.

W przypadku hiperkeratoz powstałych na skutek nieprawidłowego obuwia lub nieodpowiedniej pielęgnacji stóp, podolog może także udzielić cennych wskazówek dotyczących doboru odpowiedniego obuwia oraz pielęgnacji stóp. Warto pamiętać, że regularne wizyty u podologa mogą zapobiec nawrotom hiperkeratozy oraz pomóc utrzymać zdrowie i estetyczny wygląd stóp.

Hiperkeratozy mogą być nie tylko nieestetyczne, ale także bolesne i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto skonsultować się z podologiem, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże szybko pozbyć się problemu

Ponadto, pomoc podologa obejmuje nie tylko leczenie hiperkeratozy, ale także inne schorzenia stóp, takie jak grzybica, wrastające paznokcie czy deformacje stóp. Dzięki temu każdy pacjent może cieszyć się zdrowymi i estetycznymi stopami, które nie będą źródłem dyskomfortu ani bólu.