Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat instalacji LPG w aucie

Fakty i mity na temat instalacji LPG w aucie

Instalacja LPG w samochodzie to temat, który budzi wiele kontrowersji. Wokół tego rozwiązania narosło wiele mitów, które wpływają na decyzje kierowców. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości, przedstawiając fakty i obalając mity związane z instalacją LPG w aucie.

Czy instalacja LPG jest opłacalna?

Pierwszym pytaniem, jakie zadaje sobie wielu kierowców, jest kwestia opłacalności instalacji LPG. Faktem jest, że koszt montażu takiego systemu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, jednak warto wiedzieć, że szybko się on zwraca. Przy dużym przebiegu auta i korzystaniu z tańszego paliwa, jakim jest gaz, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. W praktyce oznacza to, że instalacja LPG może się zwrócić już po roku użytkowania.

Wiele osób obawia się, że auto LPG będzie słabsze od tego samego modelu zasilanego benzyną. To jednak mit. Nowoczesne instalacje gazowe są tak skonstruowane, aby wykorzystać pełnię mocy silnika, nie wpływając na jego osiągi. W praktyce różnice w mocy między autem zasilanym benzyną a tym na LPG są praktycznie nieodczuwalne dla kierowcy.

Czy instalacja LPG wpływa negatywnie na żywotność silnika?

Kolejnym obawom kierowców jest wpływ instalacji LPG na żywotność silnika. Tutaj również można rozwiać wątpliwości. W rzeczywistości, stosowanie gazu jako paliwa może nawet przedłużyć żywotność silnika, gdyż spalanie gazu jest czystsze niż benzyny. Oczywiście, kluczowe jest tutaj odpowiednie serwisowanie i konserwacja instalacji gazowej, aby uniknąć ewentualnych problemów.

W Polsce montaż instalacji LPG jest w pełni legalny, pod warunkiem że przeprowadzi go autoryzowany serwis i zostanie zgłoszony do odpowiedniej stacji diagnostycznej. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują inne przepisy dotyczące użytkowania aut zasilanych gazem, dlatego warto sprawdzić lokalne regulacje przed wyjazdem za granicę.

Czy każde auto może być przystosowane do zasilania LPG?

Niestety, nie każde auto nadaje się do montażu instalacji LPG. Istnieją pewne ograniczenia wynikające m.in. z konstrukcji silnika czy układu wydechowego. Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu LPG warto skonsultować się z fachowcem, który oceni, czy dany model auta może być przystosowany do tego rodzaju zasilania.

Wartość auta z instalacją LPG może być wyższa niż tego samego modelu bez takiego systemu. Wiele osób szukających używanego samochodu docenia oszczędności wynikające z zasilania gazem, dlatego auta z instalacją LPG często cieszą się większym zainteresowaniem na rynku wtórnym.

Czy LPG jest ekologicznym paliwem?

Gaz jako paliwo uważany jest za bardziej ekologiczny niż benzyna czy olej napędowy. Spalanie gazu emituje mniej szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu czy węgla, co przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska. Dlatego wybór auta zasilanego LPG to nie tylko oszczędność, ale także troska o ekologię.

Montaż instalacji LPG może wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują auto z instalacją gazową jako większe ryzyko i mogą podnieść składkę. Jednak różnice w cenie ubezpieczenia są zazwyczaj niewielkie i nie przekraczają kilkudziesięciu złotych rocznie.