Artykuł sponsorowany

Dom lub mieszkanie z licytacji komorniczej – na co warto zwrócić uwagę?

Dom lub mieszkanie z licytacji komorniczej – na co warto zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej może być świetnym sposobem na zdobycie wymarzonego domu lub mieszkania za niższą cenę. Jednak taka transakcja wiąże się z pewnymi ryzykami, które warto znać i wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. W niniejszym artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z licytacji komorniczej.

Stan prawny nieruchomości

Przed przystąpieniem do licytacji warto dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, który może mieć istotne znaczenie dla jej wartości oraz ewentualnych problemów po zakupie. Należy sprawdzić, czy nieruchomość jest wolna od wszelkich ograniczeń prawnych, takich jak służebności, hipoteki czy zastawy. Ponadto, warto upewnić się, że nie ma żadnych nieuregulowanych kwestii dotyczących własności gruntu, na którym stoi nieruchomość. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych istotne jest również sprawdzenie stanu prawnego wspólnoty mieszkaniowej oraz ewentualnych długów związanych z opłatami administracyjnymi czy remontami.

Stan techniczny nieruchomości

Kolejnym istotnym aspektem jest stan techniczny nieruchomości. Należy pamiętać, że licytacje nieruchomości w Wołominie często dotyczą budynków z przeszłością, które mogą wymagać znacznych nakładów finansowych na remonty czy modernizacje. Warto więc przed licytacją dokonać wizji lokalnej, aby ocenić stan budynku, instalacji oraz wyposażenia. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy w tym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, takich jak rzeczoznawcy majątkowi czy inspektorzy budowlani. Ich opinie pozwolą nam lepiej oszacować wartość nieruchomości oraz ewentualne koszty związane z jej użytkowaniem i remontami.

Terminy i koszty uczestnictwa w licytacji

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są terminy i koszty uczestnictwa w licytacji komorniczej. Przed przystąpieniem do licytacji należy wpłacić tzw. przetargowe, czyli 10% wartości nieruchomości, które jest zabezpieczeniem uczestnictwa w aukcji. Warto pamiętać, że przetargowe zostaje zwrócone tylko osobom, które nie wygrały licytacji. Ponadto, należy liczyć się z opłatami notarialnymi oraz ewentualnymi kosztami prawnymi związanymi z analizą dokumentacji i doradztwem. Terminy licytacji są ustalane przez komornika i warto je śledzić na bieżąco, aby nie przegapić interesującej nas oferty.

Warunki licytacji i koszty dodatkowe

Przed przystąpieniem do licytacji warto również zapoznać się z jej warunkami oraz ustalić, jakie koszty dodatkowe będą nas obciążać po zakupie nieruchomości. W przypadku licytacji komorniczych należy liczyć się z koniecznością wpłacenia kaucji, która wynosi zazwyczaj 10% ceny wywoławczej. Ponadto, warto sprawdzić, czy cena wywoławcza obejmuje wszelkie opłaty związane z przeprowadzeniem licytacji, takie jak koszty komornicze czy opłaty notarialne. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne zobowiązania podatkowe związane z zakupem nieruchomości, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy podatek od nieruchomości.