Artykuł sponsorowany

Do czego służy program kadrowo-płacowy?

Do czego służy program kadrowo-płacowy?

Programy kadrowo-płacowe to niezbędne narzędzia dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób zarządzać kadrą oraz sprawami związanymi z wynagrodzeniami. W poniższym artykule dowiesz się, do czego służy program kadrowo-płacowy, jakie korzyści płyną z jego stosowania oraz jakie są najpopularniejsze rozwiązania dostępne na polskim rynku.

Zarządzanie kadrami i płacami

Programy kadrowo-płacowe pozwalają na efektywne zarządzanie kadrą oraz sprawami związanymi z wynagrodzeniami. Umożliwiają tworzenie i przechowywanie dokumentacji kadrowej, takiej jak umowy o pracę, świadectwa pracy czy zaświadczenia o zatrudnieniu. Ponadto, dzięki tym programom można śledzić historię zatrudnienia pracowników, ich awanse czy szkolenia. Programy te wspierają również proces rekrutacji – umożliwiają gromadzenie informacji o kandydatach oraz przeprowadzanie analizy ich kompetencji. Wreszcie, programy kadrowo-płacowe pozwalają na generowanie raportów i statystyk dotyczących zatrudnienia, co może być pomocne przy podejmowaniu decyzji personalnych.

Obliczanie wynagrodzeń i rozliczenia z ZUS

Kolejnym kluczowym zadaniem programów kadrowo-płacowych jest obliczanie wynagrodzeń oraz rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dzięki tym narzędziom można w prosty sposób obliczyć wynagrodzenie pracowników, uwzględniając wszelkie dodatki, premie czy nadgodziny. Programy te automatycznie generują listy płac, które można wydrukować lub wysłać pracownikom drogą elektroniczną. Ponadto, programy kadrowo-płacowe pozwalają na tworzenie deklaracji ZUS, takich jak DRA czy RCA, oraz generowanie raportów dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wszystko to sprawia, że rozliczenia z ZUS stają się znacznie prostsze i mniej czasochłonne.

Najpopularniejsze programy kadrowo-płacowe w Polsce

Na polskim rynku dostępne są różne programy kadrowo-płacowe, które różnią się między sobą funkcjonalnościami oraz ceną. Do najpopularniejszych należy Płatnik – darmowy program oferowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który umożliwia prowadzenie ewidencji pracowników oraz rozliczenia z ZUS. Innym popularnym rozwiązaniem jest Comarch ERP Optima – kompleksowy system do zarządzania przedsiębiorstwem, który zawiera moduł kadrowo-płacowy. Warto również zwrócić uwagę na programy takie jak Enova365, Insert GT czy Symfonia Kadry i Płace – wszystkie te rozwiązania są dostosowane do polskich przepisów i wymogów oraz oferują szeroki zakres funkcji kadrowo-płacowych. Jeśli chodzi o zaufany program kadrowo-płacowy dla firm, warto skorzystać z usług niekwestionowanych specjalistów takich jak chociażby BossPlus.

Korzystanie z programów kadrowo-płacowych to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki nim zarządzanie kadrą oraz rozliczenia z ZUS stają się prostsze i mniej czasochłonne, co pozwala skupić się na innych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej.