Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto mieć zbiornik na deszczówkę?

Dlaczego warto mieć zbiornik na deszczówkę?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dbałości o zasoby naturalne, coraz więcej osób zastanawia się nad sposobami oszczędzania wody. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest instalacja zbiornika na deszczówkę w swoim ogrodzie. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, omawiając korzyści płynące z gromadzenia wody deszczowej, rodzaje zbiorników oraz ich montaż i użytkowanie.

Jakie są korzyści z gromadzenia wody deszczowej?

Zakładając zbiornik na deszczówkę, przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia wody pitnej oraz obniżenia rachunków za wodę. Woda deszczowa jest doskonałym źródłem nawodnienia roślin, gdyż jest wolna od chloru i innych substancji chemicznych obecnych w wodzie kranowej. Ponadto, jej stosowanie może przyczynić się do poprawy jakości gleby oraz wzrostu zdrowych mikroorganizmów.

Gromadzenie wody deszczowej ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zmniejsza bowiem ryzyko powodzi poprzez redukcję ilości wody spływającej do kanalizacji deszczowej oraz obciążenie systemów kanalizacyjnych. Dzięki temu, naturalne zbiorniki wodne są mniej narażone na zanieczyszczenia.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników na deszczówkę, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Zbiorniki te można podzielić na trzy główne kategorie, tzn. powierzchniowe, podziemne oraz specjalistyczne

Zbiorniki powierzchniowe to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Są one umieszczane na ziemi, a ich pojemność wynosi zazwyczaj od 200 do 1000 litrów. Zbiorniki podziemne są natomiast większe i mają pojemność nawet do kilku tysięcy litrów. Montaż takiego zbiornika wymaga jednak wykopania odpowiedniego dołu oraz wykonania instalacji doprowadzającej wodę deszczową.

Zbiorniki specjalistyczne to rozwiązania dedykowane dla osób posiadających duże powierzchnie dachowe lub pragnących wykorzystać wodę deszczową do celów sanitarnych, takich jak spłukiwanie toalet czy pranie. Wymagają one odpowiedniego systemu filtracji oraz pompowania wody.

Montaż i użytkowanie zbiornika na deszczówkę

Montaż zbiornika na deszczówkę nie jest skomplikowany, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednie miejsce dla zbiornika, tak aby mógł on swobodnie gromadzić wodę spływającą z dachu. Ważne jest również, aby zbiornik był stabilny i dobrze zamocowany.

W przypadku zbiorników podziemnych konieczne jest wykonanie odpowiedniej izolacji oraz zabezpieczenia przed przenikaniem wody gruntowej. Należy również zadbać o system odprowadzania nadmiaru wody oraz ochronę przed zamarzaniem w okresie zimowym.

Podsumowując, instalacja zbiornika na deszczówkę to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli posiadamy ogród lub inne tereny zielone wymagające regularnego nawadniania.