Artykuł sponsorowany

Dla kogo są licówki? Wskazówki i przeciwwskazania

Dla kogo są licówki? Wskazówki i przeciwwskazania

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak gwiazdy filmowe i telewizyjne osiągają tak olśniewający uśmiech? Jednym z sekretów pięknych zębów są licówki stomatologiczne. W tym artykule dowiesz się, dla kogo są przeznaczone, jakie są wskazówki oraz przeciwwskazania do ich stosowania, a także jak przebiega proces ich zakładania.

Dla kogo są licówki stomatologiczne?

Licówki to cienkie płatki porcelany lub kompozytu, które nakłada się na przednią powierzchnię zębów w celu poprawy ich wyglądu. Stosowane są zarówno w celach estetycznych, jak i funkcjonalnych. Licówki mogą być odpowiednie dla osób z różnymi problemami stomatologicznymi, takimi jak przebarwienia, pęknięcia, niewielkie luki między zębami czy nieprawidłowy kształt zębów. Ponadto licówki mogą być stosowane w przypadku osób ze ścieraniem szkliwa spowodowanym przez erozję zęba.

Wskazówki przed założeniem licówek

Zanim zdecydujesz się na założenie licówek, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan zębów oraz przedstawi możliwe rozwiązania. Ważne jest, aby pamiętać, że licówki nie są odpowiednie dla każdego pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie ortodontyczne lub inne zabiegi stomatologiczne przed założeniem licówek. Warto poinformować się o kosztach takiego zabiegu oraz o tym, jak długo można spodziewać się trwałości licówek.

Przeciwwskazania do stosowania licówek

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania licówek. Przede wszystkim licówki nie są zalecane dla osób z silnymi przebarwieniami zębów, które mogą być spowodowane przez zaawansowaną próchnicę czy choroby przyzębia. W takich przypadkach konieczne jest najpierw leczenie tych problemów. Licówki zakładane w gdańskiej dzielnicy Ujeścisko nie są odpowiednie dla osób z dużymi ubytkami czy brakami zębowymi, które wymagają bardziej kompleksowego leczenia protetycznego. Innym przeciwwskazaniem do stosowania licówek jest bruksizm. Osoby cierpiące na ten problem mogą uszkodzić lub złamać licówki, co prowadzi do konieczności ich wymiany. W takim przypadku lekarz stomatolog może zalecić inne metody leczenia, takie jak szyny relaksacyjne czy terapia behawioralna.

Proces zakładania licówek

Zakładanie licówek jest zabiegiem stomatologicznym, który wymaga kilku wizyt u specjalisty. Na początku lekarz dokonuje oceny stanu zębów pacjenta oraz omawia oczekiwania co do efektów estetycznych. Następnie w zależności od potrzeb, może być konieczne opracowanie zębów pod licówki – usuwanie niewielkiej ilości szkliwa, aby umożliwić nałożenie licówek. Po opracowaniu zębów stomatolog pobiera wycisk, na podstawie którego technik dentystyczny wykonuje indywidualne licówki.

Gdy licówki są gotowe, pacjent zgłasza się na kolejną wizytę, podczas której lekarz dokonuje próby dopasowania oraz ewentualnych korekt. Jeśli wszystko jest w porządku, licówki są przyklejane do zębów za pomocą specjalnego cementu. Po założeniu licówek pacjent powinien zgłaszać się na regularne kontrole stomatologiczne oraz dbać o higienę jamy ustnej, by zapewnić trwałość i estetykę licówek.