Artykuł sponsorowany

Czy licówki to dobry wybór?

Czy licówki to dobry wybór?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swój wygląd, a szczególnie na swój uśmiech. Wiele znanych osób, takich jak aktorzy, piosenkarze czy celebryci, potrafią zachwycić swoim idealnym uśmiechem. Czy zastanawialiście się kiedyś, co stoi za tym fenomenem? Otóż tajemnica tkwi w licówkach stomatologicznych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i odpowiemy na pytanie, czy licówki to dobry wybór dla każdego.

Licówki stomatologiczne - co to jest?

Licówki to cienkie płatki wykonane z materiałów takich jak porcelana, kompozyt czy ceramika, które są nakładane na przednią powierzchnię zębów w celu poprawy ich wyglądu. Stosowane są zarówno w przypadku zębów zdrowych, jak i tych uszkodzonych, przebarwionych czy krzywo ustawionych. Licówki mogą zmieniać kształt, wielkość i kolor zębów, a także wypełniać luki między nimi.

Jakie są wskazania do stosowania licówek?

Licówki w Zelowie mają szerokie spektrum zastosowań. Przede wszystkim stosuje się je w celu poprawy estetyki uśmiechu. Oto niektóre przypadki, w których licówki mogą być dobrym rozwiązaniem dla pacjenta. Po pierwsze, niektóre osoby mają problemy z przebarwieniami zębów, które są trudne do usunięcia za pomocą tradycyjnych metod wybielania. W takiej sytuacji licówki mogą być idealnym rozwiązaniem, ponieważ pokrywają powierzchnię zęba, maskując wszelkie nieestetyczne plamy.

Licówki mogą być stosowane jako alternatywa dla ortodoncji, gdy pacjent ma niewielkie wady zgryzu lub krzywo ustawione zęby. Nakładanie licówek na zęby pozwala na uzyskanie efektu prostych i równych zębów bez konieczności noszenia aparatów ortodontycznych. Oprócz tego mogą być stosowane w celu zamknięcia nieestetycznych luk między zębami, zwanych diastemami. W ten sposób można uzyskać bardziej harmonijny i estetyczny uśmiech. Sprawdzą się także w przypadku złamanych, nadłamanych czy szorstkich zębów. Dzięki nim można odbudować uszkodzone zęby i przywrócić im właściwy kształt oraz wygląd.

Jakie są rodzaje licówek?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje licówek, tzn. porcelanowe i kompozytowe. Porcelanowe są wykonane z cienkiej warstwy porcelany, która jest trwała i odporna na przebarwienia. Są one szczególnie polecane osobom, które mają problemy z przebarwieniami zębów, gdyż porcelana nie zmienia koloru pod wpływem substancji takich jak kawa czy herbata. Licówki porcelanowe są także bardziej estetyczne od kompozytowych, ponieważ lepiej imitują naturalny wygląd zębów.

Licówki kompozytowe są zaś wykonane z żywicy kompozytowej, która jest tańszym materiałem niż porcelana. Są one mniej trwałe i mogą ulec przebarwieniu w przeciwieństwie do licówek porcelanowych. Jednakże ich zaletą jest możliwość wykonania ich bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym, co pozwala na szybsze uzyskanie efektu poprawy wyglądu zębów.